سلام ، به سایت شرکت سپهر سیستم خوش آمدید.

خیابان شریف واقفی ، مجتمع سپهر
ایران ، اصفهان

سیستم های حفاظتی :

دزدگیر اماکن: همه آنچه باید درباره دزدگیر اماکن و ساختمان‌ها بدانید

دزدگیر اماکن، دستگاهی است که به‌منظور شناسایی ورود افراد غیرمجاز به یک ساختمان یا مکان، استفاده می‌شود. این دستگاه به هنگام گذر از یک حریم خصوصی یا شکستن یک قفل، با اعلام صدا، این عمل غیرقانونی را اعلان می‌کند. دزدگیر اماکن را می‌توان در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و نظامی نصب کرد. کاربرد این سیستم امنیتی، محافظت از جان و مال ساکنان در مقابل سارقان و خرابکاران است. در ساختمان زندان‌ها نیز برای کنترل زندانیان از این سیستم استفاده می‌کنند. سازنده‌ی این دستگاه شخصی آمریکایی به‌ نام ریورند اگوستیس راسل بوده است. ما در این مقاله، قصد داریم دانستنی‌های کاربردی، جالب و سودمندی را در رابطه با دزدگیر اماکن با شما به اشتراک بگذاریم.

برخی از سیستم های هشدار دهنده یا دزدگیرهای اماکن تنها یک کاربرد دارند که همان حفاظت از ساختمان در برابر سرقت است. برخی دیگر از این دستگاه‌ها شامل سیستم هشداردهنده آتش نیز می‌شوند. دزدگیرهای اماکن می‌توانند به سیستم دوربین مداربسته نیز وصل شوند، در این صورت امکان ثبت فعالیت‌های خلاف‌کاران فراهم می‌شود. نوعی از دزدگیرهای اماکن وجود دارند که به درب‌های شوک دار وصل می‌شوند، به‌طوری‌که هم‌زمان با شناسایی عامل مشکوک، درب‌های ورودی و خروجی را به جریان برق متصل می‌کنند تا جلوی فعالیت سارقان را بگیرد.

تنوع این دستگاه‌ها زیاد است، دزدگیر اماکن ممکن است کوچک، بدون سیستم هشداردهنده، پیشرفته، مجهز به نمایشگر تصویر، دارای قابلیت ضبط صدا و … باشد.

دزدگیر اماکن

طراحی دزدگیر اماکن

اساس طراحی دزدگیر، شامل یک یا چند حسگر به‌منظور تشخیص ورود غیرمجاز و یک سیستم هشدار به‌منظور اعلام این ورود غیرمجاز می‌شود.

یک دزدگیر اماکن معمول، از اجزای زیر تشکیل می‌شود.

 • واحد کنترل ساختمان (PCU)، پنل کنترل زنگ هشدار (ACP) یا همان پنل

پنل به‌منزله مغز برای دزدگیر اماکن است. این قسمت، توانایی خواندن سیگنال‌های ورودی، وضعیت روشن/خاموش و تشخیص ورود غیرمجاز را دارد. انواع مدرن آن، به شکل یک یا چند بورد کامپیوتری است که داخل یک محفظه فلزی قرار دارد و به یک منبع تغذیه متصل است

 • حسگر یا سنسور

حسگرها تجهیزاتی هستند که اقدامات غیرمجاز را در اماکن شناسایی می‌کنند. این سنسورها باید داخل، یا اطراف منطقه تحت پوشش نصب شوند. روش عملکرد سنسورها متفاوت هستند. ازجمله این روش‌ها می‌توان به نظارت بر درب‌های ورود و خروج و پنجره‌ها، مانیتورینگ حرکت، صدا، ارتعاش و … اشاره نمود. در ادامه به‌صورت مفصل‌تر، انواع حسگرهای دزدگیر اماکن را شرح می‌دهیم.

 • تجهیزات هشداردهنده

وضعیت خطر، توسط سیستم هشداردهنده به کاربر یا نیروهای امنیتی و ویژه اعلام می‌شود. اغلب این هشدارها به شکل زنگ، آژیر و یا چراغ‌های چشمک‌زن هستند. تجهیزات هشداردهنده دو کارایی مهم دارند، یکی از این کاربردها اطلاع‌رسانی فعالیت مشکوک به صاحبان ساختمان و دیگری ترساندن سارقان است. تجهیزات هشداردهنده به‌منظور اطلاع‌رسانی وضعیت آتش و دود در ساختمان نیز استفاده می‌شوند.

برخی از این دستگاه‌ها با تعداد مشخصی از شماره‌های ذخیره‌شده در حافظه خود تماس می‌گیرند و فقط آژیر پخش می‌کنند، درنتیجه مالک دستگاه را از احتمال خطر در محل نصب دستگاه مطلع می‌کنند. در نوع دیگر این دستگاه بجای پخش آژیر به هنگام تماس تلفنی، آدرس و پیامی را که مالک دستگاه بر روی آن با صدای خود ضبط نموده، پخش می‌شود و بنابراین کاربر می‌تواند یکی از شماره‌های دستگاه را به نیروی انتظامی و یا گشت نگهبانی محله اختصاص دهد. این دستگاه‌ها می‌توانند ۲ یا ۸ یا ۱۲ و یا ۲۰ حافظه شماره تلفن را در خود ذخیره نمایند و به هنگام خطر به‌نوبت شماره‌گیری کنند.

 • صفحه‌کلید

صفحه‌کلیدها، دستگاه‌های کوچکی هستند که اغلب بر روی دیوار نصب می‌شوند. این دستگاه‌ها به‌عنوان یک رابط بین انسان و دزدگیر اماکن هستند. این دستگاه‌های کوچک علاوه بر صفحه‌کلید، دارای یک چراغ نشانگر و یک صفحه نمایشگر نیز هستند.

 • اتصالات داخلی

بین اجزای مختلف دزدگیر اماکن، اتصالاتی وجود دارد. این اتصالات یا به شکل بی‌سیم و از طریق شبکه و یا به شکل سیم‌کشی می‌باشند.

 • تجهیزات امنیتی

این تجهیزات شامل نورافکن، دوربین مداربسته و لیزها هستند که حرکات مشکوک را شناسایی می‌کنند.

در شکل زیر، نمونه‌ای از اجزای مختلف دزدگیر اماکن را می‌بینید.

دزدگیر اماکن

انواع حسگر دزدگیر اماکن

 • سوییچ‌های آب‌بندی‌شده

این نوع از حسگرها، جزو رایج‌ترین نوع از حسگرهای دو قطعه‌ای هستند.  این حسگرها مجهز به یک سوییچ رشته‌ای رسانا هستند که در اثر میدان مغناطیسی عمل می‌کند. این سوییچ در اثر نزدیک و دور شدن به قطعه دوم که مجهز به آهنرباست، باز و یا بسته می‌شود. این طرز عملکرد، در همراهی با جریان برق (اغلب ۱۲ ولت) باعث می‌شود تا پنل دزدگیر اماکن، به‌راحتی کار خود را انجام دهد. این نوع از سنسورهای دزدگیر اماکن، بسیار پرطرفدار هستند و هم به‌صورت بی‌سیم و هم به شکل باسیم در بازار عرضه می‌شوند.

 • ردیاب‌های مادون‌قرمز انفعالی

حسگرهای مادون‌قرمز انفعالی (Passive infrared detectors) از رایج‌ترین نوع سنسورها در ساختمان‌های کوچک تجاری و خانگی به‌حساب می‌آیند. این نوع از سنسورها قیمت مناسب و عملکرد قابل‌اعتمادی دارند. اصطلاح انفعالی به‌این‌علت استفاده می‌شود که حسگر، از خود، انرژی و یا اشعه‌ای ایجاد نمی‌کند و تنها از طریق ردیابی حرارتی اشیای اطراف عمل می‌کند.

این نوع از حسگرها که حسگر PIR نیز نامیده می‌شوند، توانایی تشخیص حرکتی را ندارند؛ بلکه اساس کار آن‌ها تغییر ناگهانی دما در نقطه موردنظر است. زمانی که یک فرد مزاحم، از جلوی سنسور عبور می‌کند، دما به‌صورت ناگهانی از درجه حرارت محیط تا درجه حرارت بدن انسان افزایش می‌یابد. این تغییر سریع، باعث شناسایی عامل مزاحم توسط ردیاب مادون‌قرمز انفعالی خواهد شد.

حسگرهای PIR بر روی سقف و یا دیوار نصب می‌شوند و میدان دید مختلفی دارند. میدان دید این حسگرها می‌تواند تا ۳۶۰ درجه نیز برسد. این سنسورها علاوه برمدار دزدگیر اماکن، باید به یک منبع تغذیه نیز متصل شوند.

چشم دزدگیر
چشم دزدگیر
 • ردیاب‌های فراصوت

اساس کار ردیاب‌های فراصوت، شناسایی امواج صوتی با فرکانس کمتر از ۲۰ هرتز است. این دامنه از فرکانس امواج صوتی، توسط گوش انسان قابل‌شنیدن نیست. فوران‌های آتش‌فشانی، زلزله، باز و بسته کردن درب‌ها و پنجره‌ها ازجمله عواملی هستند که منجر به تولید امواج صوتی فراصوت می‌شود. این امواج می‌توانند مسافت چند صد کیلومتر را طی کنند.

یک سیستم کامل شناسایی فراصوت، شامل اجزای زیر است: بلندگو (سنسور مادون‌قرمز) به‌عنوان ورودی میکروفون، فیلتر فرکانسی، مبدل آنالوگ به دیجیتال و یک MCU که سیگنال‌های ورودی را آنالیز می‌کند.

وقتی‌که سارق یا فرد متفرقه بخواهد وارد یک ساختمان شود، در را باز و بسته می‌کند تا از باز یا قفل بودن آن اطلاع پیدا کند، در را فشار می‌دهد و از اشیای نوک‌تیز برای باز کردن قفل استفاده می‌کند. در اثر این فعالیت‌ها، امواجی با فرکانس پایین تولید و منتشر می‌شوند. فعالیت‌هایی از این قبیل به‌سرعت و قبل از ورود سارق به داخل ساختمان، توسط ردیاب‌های فراصوت شناسایی می‌شوند.

حساسیت این سنسورها بر اساس اندازه ساختمان و حضور یا عدم حضور حیوانات خانگی، قابل‌تغییر است.

 • ردیاب‌های اولتراسونیک

این ردیاب‌ها امواجی با فرکانس ۱۵ تا ۷۵ کیلوهرتز را تولید می‌کنند که در محدوده شنوایی انسان‌ها نیست. اساس کار ردیاب اولتراسونیک، پدیده دوپلر است که یکی از قوانین فیزیک است. از توضیح پدیده دوپلر به‌منظور اختصار بیشتر، صرف‌نظر می‌کنیم. در حالت کلی، جسم در حال حرکت، فرکانس ارسالی از ردیاب اولتراسونیک را تغییر می‌دهد و درنتیجه آن، دزدگیر اماکن فعال می‌شود.

سنسور اولتراسونیک، امواج را در منطقه تحت پوشش پخش می‌کند. این امواج توسط اجسام سخت مثل در، دیوار و سقف منعکس می‌شوند و توسط گیرنده، دریافت می‌شوند. در مقابل، اجسام نرم‌تر، مقداری از انرژی این امواج را جذب می‌کنند. در یک منطقه مشخص، میزان انرژی ارسالی و دریافتی حسگر، در یک‌میزان مشخص تنظیم می‌شود. زمانی که یک شخص یا شی‌ء به حسگر اولتراسونیک نزدیک و یا از آن دور شود، پدیده دوپلر اتفاق می‌افتد و دزدگیر اماکن هشدار می‌دهد. این فنّاوری تقریباً منسوخ‌شده است و کارشناسان از آن استفاده نمی‌کنند.

 • ردیاب‌های ریزموج (ماکروویو)

این دستگاه، ریزموج یا همان ماکروویوها را ارسال می‌کند و هرگونه کاهش را درشدت پرتو، توسط دستگاه گیرنده ثبت می‌کند. این ردیاب‌ها هم برای محیط داخلی و هم برای فضای بیرونی ساختمان، قابل‌استفاده هستند. به‌منظور کاهش هشدارهای کاذب، این ردیاب با یک حس‌گر PIR یا Dual Tec ترکیب می‌شود.

اساس کار این ردیاب‌ها نیز پدیده دوپلر است و در اثر تغییر در انرژی امواج دریافتی، هشدار دزدگیر اماکن فعال می‌شود.

 • ردیاب‌های دود، حرارت و کربن مونوکسید

اکثر دستگاه‌های دزدگیر اماکن مجهز به سیستم تشخیص دود/حرارت و کربن مونوکسید هستند. این ردیاب‌ها به‌صورت ۲۴ ساعته فعال هستند. حسگرهای دود و حرارت، از روش‌های مختلفی برای شناسایی خطر آتش‌سوزی استفاده می‌کنند. حسگر کربن مونوکسید نیز از مسمومیت با این گاز پیشگیری می‌کند.

سنسورهای قدیمی دود، یونی بودند، بین دو صفحه فلزی جریان الکتریکی ایجاد می‌کردند و در اثر ورود دود به محفظه، سیستم هشدار را فعال می‌کردند. آتش‌سوزی‌های سریع مثل آتش‌سوزی اجاق‌گاز، کاغذ و مایعات قابل اشتعال فوراً توسط این حسگرهای یونی تشخیص داده می‌شوند.

نوع مدرن‌تر و امن‌تر حسگرهای دود و حرارت، سنسور فوتوالکتریک است. یک منبع نورانی که داخل سنسور الکتریکی حساس به نور قرارگرفته، پایه کار این نوع از ردیاب‌هاست. مسیر عبور نور در حالت طبیعی، مستقیم است. وقتی دود وارد محفظه می‌شود، نور را پراکنده می‌کند و در این زمان است که سنسور هشدار دزدگیر اماکن فعال می‌شود.

حسگرهای فوتوالکتریک معمولاً در مراحل اولیه و قبل از این‌که شعله‌های آتش زیاد شوند، آن را تشخیص می‌دهند.

سنسور دود
سنسور دود
 • ردیاب‌های حرکتی

سنسورهای حرکتی از فنّاوری‌های متفاوتی به‌منظور تشخیص حرکت استفاده می‌کنند. ازجمله این فنّاوری‌ها می‌توان به سیستم مادون‌قرمز، اولتراسونیک، ارتعاشی و…اشاره کرد. فنّاوری دوگانه یا Dual technology دو یا چند سیستم حسگر را باهم ترکیب می‌کند تا جلوی هشدارهای کاذب گرفته شود. ردیاب‌های حرکتی جزو جدانشدنی دزدگیر اماکن هستند و می‌توانند فضای گسترده‌ای را تحت پوشش قرار دهند.

 • ردیاب های شکستن شیشه

حسگرهای شکستن شیشه به‌منظور حفاظت قسمت ورودی ساختمان‌ها به کار می‌روند. این سنسورها در نزدیکی محل نصب شیشه‌ها قرار داده می‌شوند و صدای ناشی از شکستن شیشه را تشخیص می‌دهند. بسته به نوع شیشه و پوشش پلاستیکی درون آن، فرکانس امواج منتشرشده ناشی از شکستن شیشه بین ۳ تا ۵ کیلوهرتز است. ردیاب های شکستن شیشه، به‌محض تشخیص این صدا، دزدگیر اماکن را به صدا درمی‌آورند.

و…

 

دزدگیر اماکن

بلندگوی دزدگیر اماکن

معمولاً در دستگاه‌های دزدگیر اماکن، صدای قوی آژیر یک امتیاز به شمار می‌آید و اکثر مردم مایل هستند که صدای آژیر دزدگیر قوی باشد. ازاین‌رو بهتر است که از بلندگوهای بوقی جهت این کار استفاده شود. معمولاً بلندگوی بوقی یا وات جهت این کار مناسب است و بهتر است که بلندگو در یک جعبه فلزی محکم شده و جلوی جعبه باز باشد و باید آن را در بیرون ساختمان و در قسمت بلندی نصب نمود که دسترسی به آن به‌سادگی ممکن نباشد.

اگر سیم‌کشی بلندگو توکار باشد، بهتر است، زیرا یکی از آن‌ها مشکلات دستگاه‌های دزدگیر، مسئله بلندگو است و چنانچه سیم‌های بلندگوی آن قطع شود، خبرکننده دستگاه از کار می‌افتد. البته می‌توان چندین بلندگو در چند نقطه با یکدیگر موازی کرد و نصب نمود و کمی ضریب ایمنی را بالاتر برد.

همچنین اگر از بلندگوی بدون سیم استفاده شود، مشکل قطع شدن سیم‌های بلندگو نیز وجود نخواهد داشت. مدارات الکترونیکی بلندگو شامل یک مدار ایجاد پالس و یک مدار تقویت‌کننده (امپلی فایر) است که این مدارات به بلندگو نصب می‌شوند. این مدارات بیشتر از ترانزیستورها و اسی‌ های قدرت با توان بالا در مدار خود استفاده می‌کنند.

دزدگیر اماکن
جعبه دزدگیر اماکن

جهت ایمنی دستگاه دزدگیر، بهتر است که مدار اصلی دزدگیر در یک جعبه آهنی به طول ۳۰ سانتیمتر و عرض ۲۵ سانتیمتر و پهنای ۱۰ سانتیمتر که به شکل یک کمد کوچک ساخته‌شده و با یک در که بر روی لولا قرار داشته و باز و بسته می‌شود، قرار گیرد (مانند جعبه نامه‌های پستی) و در جعبه سوراخی جهت خروج سیم‌ها در نظر گرفته شود و بهتر است که سیم‌ها از داخل یک لوله پلاستیکی (مانند شلنگ) عبور داده شوند، چنانچه سیم‌کشی دزدگیر توکار باشد، ایمنی بیشتری را ایجاد می‌نماید.
ضمناً دیودهای نوری واقع برمدار دزدگیر بهتر است از روی مدار خارج‌شده و بر روی جعبه دزدگیر نصب گردیده و توسط سیم به مدار دزدگیر وصل شوند. یک سوئیچ آلفا بر روی جعبه دزدگیر جهت قطع و وصل سیستم نصب می‌شود. همچنین درصورتی‌که بخواهید مدار شماره‌گیر خودکار تلفن را به مدار دزدگیر نصب نمایید، بایستی یک بلندگوی کوچک در محل نقطه SP (بلندگو) وصل نموده و داخل جعبه دزدگیر و در کنار میکروفون مدار شماره‌گیر خودکار قرار دهید.

جهت خنک شدن قطعات واقع در جعبه بهتر است که از دو طرف، سوراخ‌هایی جهت ورود و خروج هوا برای مدار در نظر گرفته شود. انواع دیگری از دزدگیرها همچون دزدگیر لباس هم وجود دارد که شکل کار آن‌ها به‌کلی متفاوت است. دزدگیر لباس یا گیت‌های فروشگاهی هوشمند، گیت‌هایی هستند که در خروجی یک فروشگاه نصب می‌شوند و نسبت به خروج غیرقانونی کالا که تگ یا برچسب مربوطه غیرفعال نشده‌اند، حساس‌اند.

سیستم های بی سیم (وایرلس)، باسیم و هیبریدی

سیگنال خروجی از سنسور باید از طریق باسیم و یا بدون سیم به واحد کنترلی برسد. دستگاه‌های باسیم برای شرایطی مناسب هستند که حسگر نیاز به منبع تغذیه بیرونی داشته باشد؛ ازجمله این حسگرها می‌توان  PIR ها و سنسور دود را نام برد. اگر سیم‌کشی به‌درستی انجام گیرد، سیستم باسیم امکان تخریب و یا هک شدن را ندارد.

دستگاه‌های بدون سیم، برای حالتی که نیاز به منبع تغذیه بیرونی وجود ندارد، مناسب هستند. هزینه نصب این دستگاه‌ها کمتر است ولی اگر از باتری‌ها به‌خوبی نگهداری نشود، عملکرد قابل‌اطمینانی نخواهند داشت. یک سیستم دزدگیر اماکن بی‌سیم می‌تواند به‌راحتی به ساختمان دیگر انتقال یابد و این مزیت برای کسانی که زیاد خانه خود را تغییر می‌دهند، بسیار کاربردی است. ممکن است سارق و یا فرد خلاف‌کار بخواهد با بریدن سیم‌ها، جلوی فعالیت دزدگیر اماکن را بگیرد، استفاده از سیستم بی‌سیم جلوی این اقدام را می‌گیرد.

دستگاه‌های هیبریدی ترکیبی از سیستم بی‌سیم و باسیم هستند و مزایای هر دو مورد رادارند. ارتباط بین قسمت‌های مختلف دزدگیر اماکن هیبریدی، به‌صورت بی‌سیم انجام می‌گیرد. در مقابل ارتباط سیستم به منبع تغذیه به‌صورت مستقیم اعمال می‌شود. در این حالت، نگرانی درباره خالی شدن باتری و ازکارافتادن سیستم، وجود نخواهد داشت.

مزایای استفاده از دزدگیر اماکن :

سارقان و خلاف‌کاران فرصت‌طلب هستند و همواره به دنبال اهداف آسان می‌گردند. مطالعات متعدد کارشناسان نشان می‌دهد که ساختمان‌هایی که مجهز به دزدگیر اماکن نیستند، سه برابر بیشتر از ساختمان‌هایی که سیستم نظارتی پیشرفته‌ای دارند، مورد سرقت قرار می‌گیرند.

هنگامی‌که کسی یک سیستم امنیتی مجهز را در ساختمان خود نصب می‌کند و با قرار دادن تابلو، دیگران را در جریان تحت پوشش قرار داشتن ساختمان می‌کند، احتمال ورود سارقان به آن ساختمان بسیار کاهش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی سارقان می‌دانند که فعالیت آن‌ها شکست خواهد خورد و چهره آن‌ها شناسایی خواهد شد.

مزیت دیگر نصب دزدگیر اماکن این است که کاربر می‌تواند از راه دور، ساختمان خود را مدیریت کند. کاربر می‌تواند از هر نقطه‌ای در جهان، سیستم امنیتی ساختمان را فعال و یا غیرفعال کند، از طریق شبکه اینترنت، تصاویر ثبت‌شده توسط دوربین‌های مداربسته را مشاهده کرده و رفت‌وآمدها را تحت نظر بگیرد.

مزیت بعدی نصب دزدگیر اماکن در ساختمان‌ها این است که شرکت‌های بیمه در سراسر جهان، برای خانه‌هایی که سیستم امنیتی دارند، تخفیف قائل می‌شوند.

مشکلات رایج دزدگیر اماکن:

 • در مواردی كه آژير خطا در زمان مشخصی از روز با تلورانس چند دقيقه به صدا درمی‌آید. احتمالاً خطا مربوط نور خورشيد بوده است. در اين حالت اغلب تابش نور خورشيد به جسمي منعکس‌کننده، باعث شكست نور به داخل چشمی شده و اين عمل باعث تحريك چشم و آلارم مزاحم می‌شود.

 • اگر آژير خطا بعد از گذشت زمانی نسبتاً ثابت از زمان فعال كردن دستگاه به صدا دربیاید بيشترين توجه به باطري دستگاه جلب می‌شود. در اين موارد خرابی باطری باعث جريان كشی بیش‌ازحد از دستگاه شده و باعث آلایم مزاحم می‌شود. برای تست باطری هیچ‌وقت به آزمودن ولتاژی بسنده نكنيد. ممكن است ولتاژ ۱۲ ولت را داشته باشيد ولي جريان دهی باطری شما كم شده باشد. جهت آزمودن اين مورد، بايد برق را قطع كرده بعد از چند دقيقه ولتاژ را مجدداً آزمودن نماييد.

اگر بلافاصله بعد از فعال كردن دزدگير، آژير هشدار به صدا درمی‌آید بايد موارد ذيل را تست كنيم.

 • ابتدا از سالم بودن فيوز AUX اطمينان حاصل نماييد.

 • با جامپر كردن زونها از سلامت دستگاه اطمينان حاصل نماييد.

 • در صورت سالم بودن دستگاه دزدگیر اماکن به سراغ سنسورهايی كه روي مکان موردنظر (مکانی كه آلارم می‌کند) نصب هستند می‌رویم و سنسورها را از داخل جامپر می‌کنیم.