لنز وریفوکال (Varifocal) دوربین مداربسته

لنز وریفوکال (Varifocal) دوربین مداربسته

لنز وریفوکال (Varifocal) دوربین مداربسته

 

لنز وریفوکال (Varifocal) دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته همان‌طور که در مقالات قبلی هم کامل توضیح داده شد ازنظر مکانیزم کار و قابلیت تنظیم فاصله کانونی به ۲ نوع کلی ثابت و متغیر تقسیم می‌شوند. لنز وریفوکال ( Varifocal ) دوربین مداربسته لنزی است که امکان تغییر فاصله کانونی را در بازه‌ای محدود که بر روی مشخصات آن ذکرشده را به ما می‌دهند. به‌طور مثال لنز وریفوکال ۲٫۸-۱۲ میلی‌متر, یعنی لنز این دوربین ازلحاظ فاصله کانونی از ۲٫۸ میلی‌متر تا ۱۲ میلی‌متر قابل تنظیم شدن می‌باشد. هر چه فاصله کانونی روی مقدار بیشتر باشد عمق دید لنز بیشتر و هرچه کوچک‌تر باشد زاویه دید آن بیشتر می‌شود. درواقع زاویه و عمق دید باهم نسبت عکس‌دارند و بسته به نیاز در این لنزها تنظیم می‌شود.

در این لنزها از ۲ اهرم برای تنظیم فاصله کانونی , وضوح و شفافیت تصویر استفاده می‌شود . یکی از اهرم‌ها مربوط به تنظیم مکان عدسی دوم که فاصله کانونی آن را تغییر می‌دهد و اهرم دیگری برای تغییر مکان عدسی اول نسبت به حسگر تصویر می‌باشد که وضوح و شفافیت تصویر را تغییر می‌دهد و focus تصویر باید به‌صورت دستی انجام شود.

از این لنزها بیشتر در مواقعی استفاده می‌شود که زاویه و عمق دید مناسب به‌طور کامل مشخص نیست و باید فاصله کانونی قابل‌تغییر باشد. لنزهای vari-focal قیمت بالاتری نسبت به لنزهای ثابت ( FIX ) دارند.

خواندن  دکل دوربین مداربسته
پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها