دوربین کنترل ترافیک در واقع نوعی از دوربین مدار بسته می باشد که در حاشیه یک مسیر و یا بر روی دکل هایی که درعرض اتوبان ها، مسلط بر مسیر عبور خودروها و یا داخل خودروی پلیس نصب شده و وظیفه ثبت تخلفات رانندگی، شامل سرعت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز، استفاده غیر مجاز از خطوط ویژه اتوبوس، ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک و… را به عهده دارند.

انواع دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته کنترل خط ویژه اتوبوس

OTUBOS

 دوربین مدار بسته خط ویژه شامل یک سنسور نصب شده بر روی خیابان هستند. در واقع این سنسور یک دوربین مدار بسته را راه اندازی می نماید که قادر است شماره پلاک وسیله نقلیه را تشخیص داده و آن را با لیست شماره پلاک وسایل نقلیه مجاز مقایسه نماید.

گاهی اوقات نیزدوربین مداربسته بر روی اتوبوس ها نصب شده و شماره وسایل نقلیه غیرمجاز را تشخیص می دهند.

دوربین مدار بسته چراغ قرمز

GHERMEZ

دوربین چراغ قرمز نوعی از دوربین مدار بسته است که قادر است عکس و پلاک وسایل نقلیه ای که مرتکب عبور از چراغ قرمز می شوند را ثبت و ضبط نماید.

دوربین مدار بسته کنترل سرعت

SORAAT

این نوع دوربین جهت مقایسه سرعت وسایل نقلیه با سرعت غیرمجاز در مسیر عبوری به کار می رود. در واقع در این نوع از یک رادار داپلر، لیدار (وسیله تعیین فاصله مبتنی بر لیزر) و ابزار تشخیص شماره پلاک خودرو استفاده می گردد.

در واقع عملکرد این دوربین ها باعث می شود زمان عبور از دو نقطه متوالی ثبت گردیده و بر این اساس قادر خواهید بود که سرعت متوسط وسیله نقلیه را در فاصله مورد نظر به دست آورید. در صورتی که سرعت به دست آمده از سرعت مجاز در آن مسیر بیشتر باشد. شماره پلاک وسیله نقلیه مورد نظر ثبت و جهت اعمال قانون گزارش می گردد. پس از ثبت گزارش تخلف انجام گرفته قبوض جریمه به درب منزل یا نشانی ثبت شده در سیستم های راهنمایی و رانندگی ارسال می گردد. امروزه با استفاده از این تکنولوژی های بروز همواره شاهد کاهش تخلفات رانندگی و افزایش ضریب ایمنی در سطح معابر عبوری می باشیم.

از سایر دوربین های مدار بسته ای که در معابر مختلف برای کنترل موارد مشابه کاربرد دارند می توان به دوربین مداربسته محدوده کنترل ترافیک – دوربین مدار بسته کنترل خطوط HOV – دوربین های مداربسته نظارت بر تقاطع های خطوط راه آهن – دوربین های مداربسته محل های اخذ عوارضی – دوربین مداربسته کنترل وسایل نقلیه دارای آلودگی صوتی – دوربین های مدار بسته تشخیص و ثبت پلاک وسایل نقلیه – دوربین های مدار بسته کنترل محل های گردش ممنوع نام برد.

دوربین مدار بسته محدوده طرح ترافیک

TRAFFIC

یکی از مهمترین کاربردهای دوربین مدار بسته در سطح شهر، نصب دوربین مدار بسته برای مبادی ورودی و خروجی محدوده مشخص شده طرح ترافیک می باشد.

به علت گستردگی این معابر، امکان پوشش و کنترل تمامی معابر امکان پذیر نبوده و یا نیازمند نیروی اضافی بسیار زیادی خواهد بود لذا با نصب دوربین مدار بسته در مبادی ورودی و خروجی این گونه معابر به راحتی می توان به ثبت تخلفات رانندگانی که به صورت غیرمجاز به تردد در اینگونه اماکن می پردازند نائل آمد. استفاده از اینگونه تجهیزات از جمله دوربین مدار بسته کمک شایانی به کنترل ترافیک در شهرهای بزرگ نموده که باعث کاهش ترافیک و آلودگی هوا در این کلان شهرها گردیده است.

مزایای استفاده از دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک

۱) کمک به مسافران

 • یکی از مزایای استفاده از دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک این است که دوربین‌ها در قسمت‌های مهم و ضروری جاده‌ها، خیابان‌ها و … قرار دارند و در صورت بروز هر گونه مشکل و تصادفات جریان‌های ترافیکی به وسیله رادیو و تلویزیون به مردم و مسافرین گزارش داده می‌شود. بنابراین در صورت بروز حادثه یا ترافیک شدید مسافرین و افراد می‌دانند که باید از کدام مسیرها رفت و آمد داشته باشند. با استفاده از این روش مناطق پر ترافیک شناسایی و اطلاع رسانی می‌شود و زمان مردم در سپری کردن ترافیک به هدر نمی‌رود.

 

۲) تصمیم در مورد آینده جاده‌ها و خیابان‌ها

 • دوربین‌های مدار بسته که در جاده‌ها و خیابان‌ها قرار دارند علاوه بر کنترل ترافیک و ثبت تصادفات با نظارت بر مسیرها دلایل ایجاد حوادث را بررسی می‌کنند اگر علت این حوادث وضعیت نامناسب خیابان‌ها و جاده‌ها باشد بلافاصله به ادارات دولتی حمل و نقل اطلاع داده می‌شود تا در مورد وضعیت ساخت و ساز آن‌ها تصمیمی گرفته شود و بدین وسیله تصادفات تا حد زیادی در آن منطقه کاهش یابد.

Image result for ‫دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک‬‎

۳) قوانین اجباری

 • یکی دیگر از دلایل وجود دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک رعایت کردن قوانین است. رانندگانی که علاقه به رعایت قوانین ندارند، می‌دانند اگر خلافی مرتکب شوند توسط دوربین‌های مدار بسته ثبت می‌شوند و جریمه خواهند شد و همین موضوع باعث می‌شود تا قوانین را به صورت اجباری رعایت کنند و همین موضوع باعث می‌شود تصادفات تا حد زیادی کاهش پیدا کند.
همچنین بخوانید:  خرید دوربین مداربسته در اندیمشک

Image result for ‫دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک‬‎

۴) رعایت ایمنی

 • با استفاده از دوربین‌های مدار بسته برای کنترل ترافیک و به اشتراک گذاشتن صحنه‌های تصادفات توسط دوربین‌های مدار بسته در تلویزیون، افراد و رانندگان نکات ایمنی را بیشتر رعایت می‌کنند.

جنبه‌های خطرناک برای دوربین‌های مدار بسته برای کنترل ترافیک

۱) آب و هوا

 • دوربین‌‌های مدار بسته در معرض آسیب‌‌های ناشی از آب و هوا قرار می‌گیرند و همین موضوع می‌تواند باعث خراب شدن این دوربین‌ها شود. گرما، باد، باران، برف و یخ می‌توانند یک دوربین مدار بسته را خراب کنند. باید در نگهداری دوربین‌های مدار بسته دقت زیادی شود.

Image result for ‫دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک‬‎

۲) حوادث

از آنجا که دوربین‌های مدار بسته در جاده‌ها و خیابان‌ها قرار دارند احتمال این وجود دارد که در صورت بروز تصادف و حوادث دوربین‌های مدار بسته آسیب ببینند و حتی خراب شوند.

دوربین مدار بسته کنترل ترافیک
دوربین مدار بسته کنترل ترافیک

بهترین مکان برای نصب دوربین‌های مدار بسته برای کنترل ترافیک

هنگامی که دوربین‌های مدار بسته برای کنترل ترافیک نصب می‌شوند باید در ابتدا به سوالات زیر پاسخ داده شود :

 • جاده‌ها و خیابان‌های اصلی شهر چگونه هستند ؟
 • معمولا در چه ساعاتی از شبانه روز در خیابان‌ها ترافیک سنگین‌تر است؟
 • ساعات شلوغی در خیابان‌ها چگونه است؟
 • دلایل شلوغی خیابان‌ها بررسی و شناسایی شده است ؟
 • در کدام قسمت شهر و در کدام خیابان حوادث و تصادفات بیشتر رخ می‌دهد؟
 • آیا این تصادفات هر روز و به صورت مکرر رخ می‌دهد؟ دلایل بروز این حوادث و تصادفات چیست؟
دوربین مدار بسته کنترل ترافیک
دوربین مدار بسته کنترل ترافیک

نکاتی مهم برای نصب دوربین مدار بسته در خیابان و جاده‌ها

 • هنگام نصب دوربین‌های مدار بسته به این نکته باید توجه داشته باشید که دوربین تمام قسمت‌های مهم را پوشش می‌دهد یا نه؟ معمولا دوربین‌های مدار بسته در مکانی نصب می‌شوند که بتوانند بیشترین منطقه و نکات را پوشش دهند.
 • مهم‌ترین نکته در هنگام نصب دوربین مدار بسته این است که شماره پلاک ماشین‌ها زمانی که ماشین‌ها از کنار دوربین مدار بسته عبور می‌کنند به راحتی ثبت شود.
 • برای حفاظت از دوربین مدار بسته بهتر است آن‌ها را در محوطه‌های تحت کنترل قرار دهند.
 • دوربین‌های مدار بسته‌ای که برای کنترل ترافیک نصب می‌شوند باید دید در شب مناسب و قابل قبولی داشته باشند.
 • دوربین‌های مدار بسته برای کنترل ترافیک باید حتما ضد آب باشند.
 • دوربین‌های مدار بسته‌ای که در خیابان‌ها نصب می‌شوند باید وضوح تصاویر بالایی داشته باشند تا بتوانند تصویرهایی با کیفیت بالا ثبت کنند.

نظرات خود درباره محصولات را با ما در میان بگذارید و برای خرید یا راهنمایی با ما تماس حاصل فرمایید