در خصوص مزایای دوربین مداربسته، بارها در مقالات و سمینارهای مختلف صحبت شده است و کمتر کسی است که آشنایی اولیه ای با دوربینم مداربسته و مزایای آن نداشته باشد. هدف تمامی افرادی که قصد نصب دوربین دارند، نظارت بر عملکرد افراد و تضمین امنیت محل زندگی یا کسب وکار خود می باشد. دوربین ها را می توان در مکان های مختلفی مانند پارک ها، فروشگاه ها، بیمارستان و هتل ها و غیره استفاده کرد. هرکدام از این مکان ها، تکنیک های مخصوص به خود را برای نصب دوربین دارد که در این مقاله ما قصد داریم در خصوص مزایای دوربین مداربسته و تکنیک های آن، البته نه فنی، صحبت کنیم.

 

از منظر مالک یا مدیر هتل، سیستم های نظارتی ویدیویی در هتل ها برای امنیت هتل و اموال مسافران ضروری است. نظارت بر پرسنل به بهبود تجربه مسافران از هتل و در عین حال افزایش بهره‌وری کارمندان کمک می کند. علاوه بر این، ایجاد احساس امنیت در پرسنل و مسافران بر عهده و مسئولیت هتل است. و مزایای دوربین مداربسته در هتل استفاده از CCTV در هتل ها امروزه بیشتر از گذشته شده است. دلیل آن خیلی ساده است: نظارت بر رفتار کارمندان، جلوگیری از ورود افراد غریبه اتاق ها و کاهش دزدی ها و همچنین اینکه صرفه جویی در هزینه برای استخدام نگهبان به منظور نظارت بر رفتار افراد می باشد که می توان آن ها را با دوربین انجام داد. البته خب مساله ای که بارها تاکید شده است، این است که دوربین دزدگیر نیست یعنی نمی تواند جلوی دزدی افراد بگیرد بلکه فقط بر عملکردها نظارت می کند و این رئیس هتل است که باید از طریق دوربین بر تمامی مکان ها نظارت داشته باشد، برای همین است که باید افرادی به منظور نظارت از دوربین استخدام کند که در واقع همان کار نگهبان ها می باشد، با این تفاوت که دوربین می تواند فعالیت نگهبان را راحت تر و البته بازدهی را بیشتر کند.

دوربین ها باید براساس ساختار هتل تنظیم ونصب شوند و نمی توان در تمامی مکان ها دوربین قرار داد. مثلا قرار دادن دوربین در اتاق ها ممنوع است، برای اینکه حریم شخصی مسافر تعیین می شود. اما می توان آن ها در راهروها یا ورودی راه پله به منظور کنترل رفت و آمد افراد مخصوصا غریبه ها نصب کرد.

همانطور که بیان کردیم، به منظور استفاده بیشتر از مزایای دوربین در هتل و افزایش امنیت،  باید بدانید که آن ها در چه نقاطی نصب کنید. تمامی دوربین های پیشرفته امروزی، این قابلیت را دارند که فیلم ها با بهترین کیفیت ضبط کرده و حتی می توانید آن ها را در چند پایگاه داده ذخیره نمایید. البته شاید بعضی از این دوربین ها هزینه بیشتری داشته باشند اما نسبت به عملکردی که برای مالک هتل ممکن است داشته باشد، ناچیز است.

قبل از نصب باید برنامه ریزی کنید که اول از همه هدف شما چیست و کدام قسمت ها برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است. در هتلها:ورودی، ورودی پارکینگ، راهروها، آشپزخانه، قسمت صندوق، لابی اهمیت زیادی نسبت به سایر مکان ها دارد و از این رو باید دوربین هایی را قرار دهید که اول تمامی این ناحیه ها تحت پوشش قرار دهد و دوم اینکه افراد متوجه گردش آن به قسمت های مختلف نشوند.

نکته بعدی که خیلی مهم است، تاریک بودن راهروهای هتل نسبت به بقیه مکان ها است. شما از نوع دوربین هایی استفاده کنید که بتواند در تاریکی مخصوصا شب ها، تصاویر را با کیفیت نصب کند. اکثر افرادی که قصد کارهای خرابکاری یا دزدی دارند، زمان شب را کمتر شلوغ است، انتخاب می کنند؛ برای همین تاکید می کنیم از این نوع تکنولوژی ها استفاده کنید. در واقع با نصب این نوع دوربین ها، می توانید فعالیت افراد را حتی در تاریکی که به گمان خودشان کسی وجود ندارد، تحت نظر داشته باشید.

نکته بعدی، تعیین نوع دوربین است. دوربین های مداربسته به دو صورت ثابت و گردان در حالت کلی وجود دارند. از دوربین های گردان برای بررسی منطقه کوچک بهتر است استفاده کنید تا گردش دوربین توجه افراد را به خود جلب نکند. دوربین های ثابت هم که بیشتر به صورت گرد هستند، برای تحت پوشش قرار دادن مناطق وسیع که امنیت آنجا اهمیت زیادی دارد، مورد استفاده قرار می گیرد

نکته بعدی این است که حتما دوربین باید توسط افراد آموزش دیده مورد بررسی قرار بگیرد یعنی اینکه اگر نگهبان مسئول این است که رفتار افراد را تحت نظر بگیرد، لازم است که به او نحوه کار و چگونگی نظارت را آموزش دهید تا بتواند موارد مشکوک را سریعا به رئیس هتل گزارش دهد.

.jpeg - دوربین مداربسته هتل

۵ فضای مهم در هتل ها برای نصب دوربین مداربسته

هرساله بیش از ۵۰ هزار جرم در هتل ها اتفاق می افتد که غالبا به دلیل نبود یک سیستم امنیتی مناسب است. به همین دلیل است که نصب یک سیستم نظارت تصویری باید از اولویت های شما در اداره هتل باشد. دوربین های مداربسته ریسک وقوع جرم را کاهش داده و باعث می شود مهمانان هتل احساس امنیت خاطر داشته باشند. اهمیت استفاده از سیستم های پیشرفته دوربین مداربسته به خصوص برای هتل هایی که در مناطق ناامن و جرم خیز واقع شده اند به مراتب بیشتر است. حتی اگر موارد مشکوک زیادی در هتل اتفاق نیفتد، همچنان به یک سیستم امنیتی نیاز است.

دوربین های مداربسته، تصاویر را از نقاط مختلف اطراف هتل ثبت و ضبط می کنند و در صورت بروز موارد غیرمعمول، پلیس می تواند ویدئوهای ضبط شده را بررسی نماید. این ویدئوها اطلاعات ارزشمندی هستند که می توانند در صورت لزوم به عنوان مدرکی معتبر در دادگاه مورد استفاده قرار گیرند. سطح امنیتی که برای هتل فراهم می کنید ارتباط مستقیم به نوع مهمانان هتل دارد.

به طور مثال، هتلی که مهمانان آن اغلب تجار و صاحبان کسب و کار هستند و جلسات کاری مهمی در آن برگزار می شود، نسبت به هتلی که مهمانان آن توریست های عادی هستند، به سطح بالاتری از یک سیستم امنیتی نیاز دارد. چنین سیستمی باید دارای یک شبکه امن برای حفظ اطلاعات محرمانه مهمانان هتل باشد.

برنامه ریزی برای محل قرارگیری دوربین ها در هتل چالشی است که باید قبل از نصب و راه اندازی به دقت بررسی شود و اهداف نظارتی و اهمیت رصد قسمت های مختلف مشخص شود. نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که تامین امنیت هتل، باعث ایجاد حس ناخوشایندی در مهمانان، از اینکه تحت یک رصد دائمی قرار گرفته اند نشود. باید مطمئن شوید که تمام نقاط حساس و مهم را پوشش می دهید بدون اینکه به حریم شخصی افراد تعرض شود. در نصب دوربین ها به این نقاط توجه کنید:

ورودی ها و خروجی ها

اگر یک هتلدار هستید، حتما می دانید که نظارت بر شلوغ ترین نقاط هتل تا چه میزان اهمیت دارد. ورودی ها و خروجی ها، نقاط اصلی هستند که نظارت بر آنها به نسبت فضاهای وسیعی مثل لابی های بزرگ راحت تر است و می توانید به دقت افرادی را که به هتل وارد و یا از آن خارج می شوند را شناسایی کنید.

فضاهای خارج از هتل

از آنجا که تعداد زیادی از جرم ها خارج از هتل اتفاق می افتد، بطور مثال در پارکینگ ها، قرار دادن دوربین در این نقاط، ایده خوبی برای ثبت اعمال غیرقانونی است. تیم های تحقیقات پلیس از فیلم های دوربین مداربسته  به عنوان راهی آسان برای اثبات ادعای شاکیان استفاده می کنند. بنابراین نظارت بر این نقاط باید در اولویت قرار گیرند.

فضاهای عمومی داخل هتل

لابی ها، فضاهای ورزشی و دیگر قسمت های عمومی هتل باید به صورت ۲۴ ساعته رصد شوند. البته باید توجه داشت که نصب دوربین در قسمت هایی مثل رختکن یا داخل اتاق مهمانان که حریم خصوصی افراد است، غیرقانونی می باشد.

قسمت هایی که در معرض سرقت قرار دارند

این قسمت ها شامل میز پذیرش، انبارها، محل های نگهداری پول و لوازم با ارزش و … می شوند. سعی کنید دوربین ها را در این نقاط به گونه ای تعبیه کنید که قابل دید نباشند.

راهروها، راه پله ها، آسانسورها

تحقیقات نشان داده است که قرار دادن دوربین در این نقاط حتی اگر تصویری را ضبط نکند، می تواند عامل بازدارنده ای برای بسیاری از جرائم احتمالی باشد.

.jpeg - دوربین مداربسته هتل

نظرات خود درباره محصولات را با ما در میان بگذارید و برای خرید یا راهنمایی با ما تماس حاصل فرمایید