در این مقاله سعی می شود کلیاتی در مورد سیستم های دوربین مداربسته قابل نصب در فرودگاه ها آورده شود .

اولین گزینه جهت نصب دوربین مداربسته در فرودگاه ها انتخاب سولوشن دوربین و دسـتگاه های ضـبط دیجیتال می باشد که باتوجه به این که وسعت فرودگاه ها بزرگ و به طبع تعداد دوربین ها زیاد و نیاز به رزولوشـن های بالا می باشد لذا فقط از دوربینهای تحت شبکه استفاده می کنیم .

مداربسته فرودگاه۱ - دوربین مداربسته فرودگاه

نصب دوربین مداربسته اسپیددام در فرودگاه ها

برای داشتن دید کلی و کنترل آنلاین در حالت تصاویر زنده می توان در فرودگاه ها از دوربین های اسپید دام استفاده کرد .
این دوربین ها باید دارای قابلیت چرخش اتوماتیک و دستی و قابلیت تعقیب سوژه متحرک را داشته باشند، و همچنین دوربین های مداربسته گردان که در محیط بیرون سالن فرودگاه نصب می گردند باید دارای تکنولوژی StarLight باشند تا بتوانند در شب نیز تصاویر رنگی قابل قبولی ارائه دهند .
در کل نصب دوربین های گردان (Speed Dome) در فرودگاه ها به عنوان مکملی برای سیستم دوربین مداربسته ثابت (Fix)  اجتناب ناپذیر است .
پیشنهاد می شود با زون بندی بین دوربین های اسپیددام و ایجاد حساسیت بین زون ها تا حد زیادی، میزان خطا و سوژه از دست رفته را به حداقل برسانید .

نصب دوربین های مداربسته فیکس یا ثابت در فرودگاه ها

دوربین های مداربسته ثابت در فرودگاه ها نقش نگهبانان و ناظران ۲۴ ساعته بدون خستگی را ایفا می کنند .
این دوربین های مداربسته باید دارای خصوصیات هوشمند نیز باشند .
رزولوشن بالا اولین و مهم ترین ویژگی دوربین های لنز ثابت در فرودگاه ها می باشد، که دوربین هایی با رزولوشن ۲ مگا پیکسل برای محیط داخل و دوربین های با رزولوشن ۴ مگا پیکسل و بالاتر برای محیط بیرون پیشنهاد می شود .
شایان ذکر است با توجه به اهمیت سوژه باید تعداد دوربین ها کافی باشد .

در حال حاضر دوربین های مداربسته صرفا وظیفه ی ضبط تصاویر را ندارند ، بلکه بعنوان عاملی در راستای پیشگیری از وقوع جرم و ناهنجاری محسوب می شوند هوشمند بودن دوربین های مداربسته می تواند کمک شایانی برای میسر گشتن این مهم باشد .

چه انتظاراتی از دوربین های مداربسته داخل فرودگاه ها می رود ؟

 دوربین های مداربسته فرودگاهی باید دارای قابلیت های هوشمندی به شرح ذیل باشند :

♦ تشخیص چهره

این قابلیت در دوربین ها باعث شناسایی سریع و بی نقص متهمان می شود، ضمنا می توان از طریق این قابلیت جست و جو بر اساس چهره ی شخص در بازبینی ها را انجام داد .

♦ تشخیص اشیا جا مانده

توسط این ویژگی، دوربین مداربسته می تواند تشخیص دهد که بسته ای بیشتر از زمان طبیعی در محلی رها شده است و از این طریق بسیاری از حملات تروریستی را می توان خنثی کرد .

♦ هشدار سرقت اشیاء

دوربین های مداربسته می توانند توسط این ویژگی از مفقود شدن شی که در تصویر وجود داشته و به سرقت رفته مطلع شوند و به اتاق مانیتورینگ ارسال هشدار نمایند .

♦  هشدار عبور از خط

این قابلیت در دوربین های مداربسته فرودگاهی بسیار کاربرد دارند و در این صورت تمامی محل هایی که نیاز است کسی از آن ها عبور نکند مورد حفاظت دوربین مداربسته قرار می گیرند و با عبور شخص از این مناطق هشدار به مرکز مانیتورینگ ارسال می شود .

♦ پرسه زدن مشکوک

دوربین های مداربسته فرودگاهی قابلیت تشخیص پرسه زدن های بی مورد را دارا می باشند .

♦ فنس مجازی

می توان با فنس کشی مجازی در قسمتی از فرودگاه از ورود و خروج افراد به آن محل جلوگیری کرد .

♦ عبور یک طرفه

در هر قسمتی که نیاز باشد عبور از یک سو انجام گیرد این آپشن در دوربین های مدارسته فرودگاهی وجود دارد و در صورت عبور غیر مجاز هشدار به مرکز مانیتورینگ ارسال خواهد شد .

♦ تشخیص فوکوس نبودن دوربین مداربسته

فوکوس نبودن دوربین مداربسته عبارت است از چرخش غیر عمدی یا عمدی لنز و تغییر محل فاصله کانونی آن که باعث تاری تصویر می باشد.

سیستم های مداربسته فرودگاهی  هوشمند و حرفه ای، این موضوع را تشخیص و به واحد مانیتورینگ اطلاع می دهند .

♦ جابه جا کردن دوربین

در صورت جا به جایی دوربین مداربسته در فرودگاه ها این قابلیت در این گونه دوربین ها می بایست وجود داشته باشد که سریعا به مرکز مانیتورینگ اطلاع داده شود .

قابلیت های ذکر شده در بالا تنها بخشی از  کارایی های مورد تصور برای نصب دوربین مداربسته در اماکن مهمی نظیر فرودگاه ها می باشد .

دوربین های فرودگاهی در کجا باید نصب شود ؟

از دوربین های مداربسته تحت شبکه هوشمند می توان در قسمت های مختلف فرودگاه به شرح ذیل استفاده کرد :

۱- ورودی اتومبیل ها فضای داخل و بیرون پارکینگ ها

۲- ورودی و داخل آسانسور ها

۳- قسمت های انتظار مسافرین و محل های سپردن چمدان ها

۴- گیت های ورودی

۵- فضای عمومی و اختصاصی کانتر های پرواز

۶- قسمت چک پاسپورت و کانتر خروجی

۷- فضای بیرونی هواپیما و اتومبیل های داخل باند

۸- قسمت های مختلف بار مسافری هواپیمایی و در کل کلیه نقاطی که در یک فرودگاه حائز اهمیت می باشند را باید با دوربین های مدار بسته تحت پوشش قرار داد .

نظرات خود درباره محصولات را با ما در میان بگذارید و برای خرید یا راهنمایی با ما تماس حاصل فرمایید