بانک در اذهان عمومی به عنوان مکانی امن شناخته می شود. مردم پول های خود را به بانک می سپارند و وظیفه بانک، محافظت از اموال مردم است. برای انجام این تعهد، نصب دوربین مداربسته در بانک ضروری است. با وجود نوآوری های جدید در عرصه فن آوری دیجیتال و دوربین های مدار بسته IP، بسیاری از بانک ها به دنبال افزایش بازدهی و کارایی سیستم های امنیتی خود هستند. در این مقاله، جنبه های مختلفی از نصب دوربین مداربسته در بانک را مورد بررسی قرار می دهیم.

مزایای نصب دوربین مداربسته در بانک

دوربین مداربسته در بانک

دوربین مداربسته در بانک

 1. جلوگیری از سرقت:

  برخی از سارقانی که قصد دزدی مبلغ هنگفتی را دارند، بانک ها و موسسات اعتباری را انتخاب می کنند. وجود یک سیستم نظارت تصویری مناسب در بانک، می تواند به جلوگیری از این سرقت ها کمک کرده و یا یا در بدترین حالت، تصاویر و شواهد مهمی را برای اجرای قانون ارائه دهد.

 2. کمک به انجام تحقیقات، پس از وقوع جرم

  به هنگام وقوع سرقت و کلاه برداری، تصاویر ضبط شده توسط دوربین امنیتی بانک را می توان برای شناسایی و ردیابی مظنون، مورد استفاده قرار داد.

 3. جلوگیری از انجام کلاه برداری در زمینه چک

  امروزه، دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP) به قابلیت های تجزیه و تحلیل ویدیوئی، نظیر تشخیص چهره مجهز شده اند. این قابلیت ها در ضبط اطلاعات مربوطه و شناسایی چهره فرد خاطی، بسیار کاربردی هستند.

 4. پیشگیری از بروز خرابکاری با دستگاه ATM

  گاهی از اوقات، افراد به بانک مراجعه کرده و مدعی می شوند که بدون اطلاع آن ها، پول از حسابشان برداشت شده است. دوربین های مداربسته بانک، هر تراکنشی که توسط دستگاه ATM انجام گرفته را ضبط می کنند؛ از این رو، تصاویر دوربین مداربسته در این زمینه می تواند بسیار کارگشا باشد.

 5. یکپارچه سازی اطلاعات

  سیستم های نظارت تصویری مدرن بانک، این امکان را فراهم آورده اند که فیلم های دوربین مداربسته ارسالی از شعب مختلف، به یک اتاق نظارت مرکزی منتقل شده و یا از طریق اینترنت مشاهده شود.

 6. ادغام با سیستم های هشدار دهنده

  در سیستم های مدرن نظارتی، دوربین های مداربسته بانک و سیستم های هشدار دهنده، می توانند به یک شبکه واحد متصل شوند.

 7. عملکرد هوشمند

  دوربین های مداربسته مدرن، هوشمند هستند؛ بدین معنا که می توانند تجزیه و تحلیل های ویدئویی نظیر حسگر حرکتی، تشخیص چهره و شناخت رفتاری انجام داده و در شناسایی فعالیت های مشکوک یا غیر طبیعی در داخل و اطراف بانک استفاده شوند…

 8. ذخیره سازی دیجیتال

  تکنولوژی دیجیتال به ذخیره سازی و مدیریت فیلم های دوربین مداربسته بسیار کمک می کند. بدین ترتیب، ذخیره سازی و مدیریت این فیلم ها آسان تر، کارآمدتر و بهتر انجام می گیرد. سیستم های دیجیتال، تکنیک های جستجوی پیشرفته ای دارند که موجب می شود شناسایی حوادث خاص و شناسایی مظنونان با سهولت و سرعت بیشتری انجام می گیرد.

 9. نظارت مستمر

  دوربین های امنیتی بانک، امکان نظارت مستمر بر تسهیلات بانکی را فراهم می کنند. به وسیله این دوربین ها، حفاظت از بانک در ساعات غیر کاری نیز انجام می گیرد. این قابلیت برای دستگاههای خودپرداز بسیار مفید است، زیرا مشتریان ۲۴ ساعته از آن استفاده می کنند.

 10. شناسایی اطلاعات

  سیستم های نظارت تصویری که از تکنولوژی دیجیتال استفاده می کنند، قادر به شناسایی پیشرفته اطلاعات هستند. این ویژگی در جستجوی فیلم های ویدئویی معاملات و افراد خاص، به کار می آید.

 11. ارتقای سطح اعتماد مشتری

  هر چه میزان امنیت یک بانک بیش تر باشد، سطح اعتماد مشتریان به آن بانک افزایش پیدا می کند. نصب دوربین مداربسته، نقش بسزایی در ارتقای امنیت بانک ایفا می کند.

 12. دسترسی از راه دور

  با استفاده از دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP)، می توان تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته را از راه دور و توسط اینترنت مشاهده نمود.

ریسک های نصب دوربین مداربسته در بانک

دوربین مداربسته در بانک

دوربین مداربسته در بانک

 1. وابستگی به یک شیوه امنیتی

  با وجود آن که سیستم های نظارتی دوربین مداربسته بسیار مفید بوده و نقش مهمی در حفاظت از دارایی های بانک، کارکنان و مشتریان ایفا می کنند، ضروری است که مسئولان مربوطه تنها به دوربین مداربسته اکتفا نکرده و سایر شیوه های امنیتی را نیز لحاظ کنند.

 2. نقض حریم خصوصی

  بانک ها جزو بخشی از مکان های عمومی هستند که نیاز به امنیت بالایی دارند. استفاده از نظارت تصویری درون بانک ها به طور گسترده صورت می گیرد؛ با این حال، نصب دوربین مداربسته در مکان های خصوصی مانند سرویس های بهداشتی بانک ممنوع است.

 3. ایجاد اختلال در عملکرد دوربین مداربسته توسط خرابکاران

  یک سارق یا خرابکار می تواند دوربین های مداربسته ی نصب شده در بانک را شناسایی کرده و در فرصت مناسب آن ها را مخدوش نماید. برای جلوگیری از بروز مشکل در این حالت، حتما باید اقدامات امنیتی دیگری نیز در بانک به کار گرفته شود (مانند استفاده از نگهبان و دربان).

ملاحظات موجود در نصب دوربین مداربسته در بانک

دوربین مداربسته در بانک

دوربین مداربسته در بانک

به هنگام نصب دوربین مداربسته در بانک و موسسه اعتباری، یک سری ملاحظات باید در نظر گرفته شود. درب های ورودی و خروجی، پنجره ها، میز پیشخوان و دستگاه خودپرداز (ATM) مکان های حساس و کلیدی هستند که حتما باید تحت پوشش قرار بگیرند. به هنگام نصب سیستم نظارت تصویری در بانک، باید ملاحظات زیر را در نظر گرفت:

 • در حال حاضر، چه نوع سیستم های امنیتی در بانک وجود دارد؟
 • آیا بانک مربوطه به دستگاه خودپرداز ۲۴ ساعته مجهز شده است؟
 • آیا بانک دارای افسر پلیس یا سایر کارمندان امنیتی است؟
 • آیا بانک مربوطه، دارای پارکینگ است؟
 • آیا جایگاه کارمندان پشت شیشه قرار دارد یا نه؟
 • در ساعات غیر کاری بانک، چه اقدامات امنیتی انجام می گیرد؟
 • آیا در بانک مربوطه سابقه سرقت و یا کلاه برداری وجود دارد؟
 • آیا در بانک مربوطه، گزارشات مربوط به کلاه برداری از طریق ATM گزارش شده است؟

چگونگی نصب و راه اندازی دوربین مداربسته در بانک

دوربین مداربسته در بانک

دوربین مداربسته در بانک

 • دوربین های مداربسته را در مقابل درب های ورودی و خروجی قرار دهید تا تصاویر مربوط به رفت و آمد مشتریان را ضبط کنید.
 • دوربین های امنیتی را درمقابل دستگاه های خودپرداز قرار دهید تا تصاویری روشن از چهره های افراد داشته باشید.
 • دوربین های مداربسته را نزدیک پیشخوان بانک قرار دهید تا نظارت مناسبی بر عملیات بانکی داشته باشید.
 • دوربین مداربسته را به شکلی نصب کنید که یک نمای کلی (۳۶۰ درجه) از فضای بانک داشته باشید.
 • اطمینان حاصل کنید که امنیت بانک توسط دوربین های مداربسته کاملا تحت نظارت است.
 • سرمایه گذاری بیش تری انجام دهید؛ دوربین های پیشرفته ای را تهیه کنید که قابلیت تشخیص حرکتی، شناخت رفتاری، تشخیص فعالیت مشکوک و تشخیص چهره دارند.

مزیت­های استفاده از دوربین­های امنیتی در بانک­ها شامل موارد زیر میشود ولی تنها به این موارد محدود نمیگردد.

 • جلوگیری از جرائم: دوربین­های نظارتی در بانک­ها به شما در تشخیص وقوع هرگونه فعالیت مشکوک داخل و بیرون بانک کمک کرده و بدین شکل برای جلوگیری از وقوع جرائم، میتوان اقدامات موثری را صورت داد.
 • کمک به تحقیق در مورد جرائم: در صورت وقوع سرقت­های بانکی، کلاهبرداری از دستگاه­های خودپرداز و یا کلاهبرداری با چک، تصاویر ویدئویی ضبط شده توسط دوربین های بانکی و دوربین ATMها به شما در جمع آوری اطلاعات و شناسایی مجرمین کمک خواهد نمود.
 • بازبینی مداوم: دوربین­­های امنیتی بانک­ها حتی خارج از ساعات معمول کاری از بانک شما محافظت میکنند. در دستگاه­های خودپردازی که امکان دسترسی به آنها در تمامی ساعات روز وجود دارد، این ویژگی میتواند بسیار کارآمد باشد.
 • دسترسی دورادور و آسان: فرقی نمیکند که در روزهای تعطیل در منزل یا در سفر باشید، با استفاده از گوشی هوشمند، لپ تاپ یا کامپیوتر خود و از طریق اینترنت میتوانید به سادگی به بازبینی بانک خود بپردازید.
 • کسب رضایت مشتریان: حضور دوربین­های امنیتی در بانک­ها میتواند به شکل قابل ملاحظه­ای حس امنیت مشتریان را بهبود بخشد و به ساخت تصویری حرفه ای از بانک شما کمک کند.

 

سه نکته اصلی در مورد دوربین امنیتی بانک­ها

سیستم­های امنیتی بانک­ها در انواع سایزها و شکل­ها و بل لیست بلندبالایی از ویژگی­های مختلف ارائه میشوند، که این موارد باعث دشوارسازی بحث انتخاب میشوند. در این قسمت از مقاله، بخشی از آنچه که باید پیش از هر کاری انجام دهید آورده شده است.

 • ۱٫ در دوربین­های امنیتی بانک­ها باید به دنبال چه ویژگی­هایی بود؟
 • ۲٫ در دوربین­های نظارتی بانک­ها باید به چه چیز توجه کرد؟
 • ۳٫ دوربین­های امنیتی بانک­ها را دقیقا کجا باید قرار داد؟

 

۱٫ در دوربین­های امنیتی بانک­ها باید به دنبال چه ویژگی­هایی بود؟

برای انتخاب یک دوربین امنیتی برای بانک­ها، قابلیت­های منحصربفرد دوربین موردنظر باید با نیازهای کاربری شما مطابقت داشته باشد.

باتوجه به محیط بخصوص بانک­ها، در این بخش از مقاله لیستی از ویژگی­های الزامی و اختیاری دوربین­های امنیتی آورده شده است که نیازهای شما را برآورده میسازند.

ویژگی­های الزامی در سیستم­های هشداردهی بانک­ها:

 • رزولوشن بالا: دوربین­های امنیتی بانک­ها که مجهز به تکنولوژی WDR هستند، کیفیت تصاویر خیره­کننده­ای را ارائه میکنند. با وجود چنین کیفیت تصاویری، دیگر هیچ کارمند بانک فریبکاری قادر به فرار از دوربین­هایی بانکی نخواهد بود.
 • تشخیص حرکت هوشمند: در صورت ورود افراد مشکوک در ساعات غیرکاری به منطقه بازبینی بانک­ها، هشدارهایی هوشمند از دوربین­های نظارتی بانک­ها دریافت خواهید کرد.
 • دید در شب عالی: در صورت وقوع هرگونه سرقت از بانک­ها، سیستم های امنیتی مخصوص دید در شبی که در بانک­ها یا در دستگاه­های خودپرداز ۲۴ ساعته قرار دارند به تشخیص چهره­های افراد کمک میکنند.
 • ظرفیت ذخیره­سازی بالا: از آنجایی که برخی از بانک­­ها مجبور به نگهداری از تصاویر ویدئویی ضبط شده برای بازه­های زمانی به نسبت طولانی هستند، سیستم­های هشداردهی امنیتی که دارای فضای ذخیره­سازی کافی باشند میتوانند بدون پایین آوردن کیفیت تصاویر ویدئویی ضبط شده، امکان ضبط ویدئویی نامحدودی را در اختیار افراد قرار دهند. ­
 • فشرده­سازی ویدئویی H.264: دوربین­های تحت شبکه H.264 در بانک­­ها از لحاظ میزان حافظه ویدئویی مصرفی بسیار مناسب هستند. تصاویر ضبط شده توسط این دوربین­ها، پهنای باند و میزان حافظه­ی کمتری را اشغال میکنند.

 

ویژگی­های اختیاری دوربین­های موجود در بانک­ها:

 • قابلیت PTZ: دوربین­های امنیتی PTZ در بانک­ها از قابلیت­هایی چون پوشش­دهی به صورت پانوراما و بزرگ­نمایی عالی برخوردار هستند. این ویژگی باعث میشود که متخلفین به هیچ وجه نتوانند جایی برای مخفی شدن پیدا کنند.
 • نصب و پخش آسان:  نصب دوربین­­های امنیتی قدیمی در بانک­ها، هزینه­های زیادی را به افراد تحمیل میکند. در مقابل، سیستم­های امنیتی با قابلیت نصب و پخش آسان را میتوان به راحتی و تنها در عرض چند دقیقه، بدون هیچ تجربه­ای در زمینه نصب سیستم­ها راه­اندازی نمود.
 • ضدآب و ضدضربه: جهت نصب دوربین­های امنیتی بانک­ها که خارج از بانک و یا در دستگاه­های خودپرداز قرار دارند، پیشنهاد میگردد که دوربین­های تحت شبکه­ی ضدآب و ضدضربه­ای را انتخاب کنید که­ در برابر شرایط آب وهوایی سخت و هرگونه ضربه مقاوم باشند.

 

۲٫ در دوربین­های نظارتی بانک­ها باید به چه چیز توجه کرد؟

با وجود شمار زیاد دوربین­های امنیتی بانک­ها و برندهای مختلف موجود، به این نکته توجه کنید که کدام یک از دوربین­های امنیتی از بالاترین سطح امنیت برخوردار است. در نتیجه بدین شکل میتوان از احتمال لو رفتن تصاویر ویدئویی امنیتی ضبط شده در بانک­ها تا حد زیادی جلوگیری نمود.

علاوه بر این، برای جلوگیری از ضربه وارد آوردن افراد به دوربین­های امنیتی واقع در خودپردازها، از محل درست قرارگیری دوربین­ها اطمینان حاصل کنید. این دوربین­ها باید در ارتفاعی مناسب که در دسترسی آسان افراد نباشند، قرار بگیرند.

یک ایده بهتر: علاوه بر دوربین­های امنیتی بانک­ها، وجود عوامل امنیت فیزیکی چون نورپردازی بیشتر، افسران پلیس و سایر پرسنل امنیتی در محل میتوانند لایه­های محافظتی مضاعفی را برای بانک­ها به ارمغان بیاورند.

۳٫ دوربین­های امنیتی بانک­ها را دقیقا کجا باید قرار داد؟

قرار دادن دوربین­های امنیتی در مناطق نامناسب با عدم انجام هرگونه اقدام امنیتی برابری میکند. برای کاهش میزان جرائم بانکی، شناختن مکان­های آسیب­پذیر بانک از اهمیت بالایی برخوردار است.

موارد زیر برخی از مکان­های مهمی هستند که قرار دادن دوربین­های امنیتی بانک­ها در آنها باید مورد توجه قرار بگیرد:

 • دستگاه­های خودپرداز متصل به بانک­ها
 • ورودی­ها و خروجی­های بانک­ها
 • محل کار کارمندان بانک
 • لابی بانک
 • محل گاوصندوق
 • محوطه­ های پارکینگ متصل به بانک­

تمام آنچه که باید در مورد دوربین­های مخصوص بانک­ها بدانید

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که بانک­ها تا چه مدت تصاویر ویدئویی ضبط شده از دوربین­های امنیتی بانک­ها را نگهداری میکنند؟ یا اینکه چگونه میتوانید در صورت گیرافتادن در یک کلاهبرداری با دستگاه­های خودپرداز، به تصاویر ویدئویی ضبط شده توسط دوربین­های امنیتی موجود در منطقه دستگاه خودپرداز دسترسی پیدا کنید؟ در صورتی که یافتن پاسخ به اینگونه سوالات برای شما جالب است، به ادامه­ی این مقاله توجه کنید.

سوال ۱: دوربین­های بانک­ها/خودپردازها تا چه مدت ویدئوهای امنیتی را نگهداری میکنند؟

پاسخ: طبق استاندارد صنعت بانکداری، معمولا بانک­ها تا ۶ ماه ویدئوهای ضبط شده توسط دوربین­های امنیتی موجود در منطقه خودپردازها را نگهداری میکنند. اما این مدت زمان، بسته به بانک مربوطه و کشوری که در آن قرار دارید میتواند متغیر باشد.

به عنوان مثال، بانک­های موجود در کشور امارات متحده عربی (و احتمالا سایر بیزینس­ها) برای نگهداری تصاویر ویدئویی ضبط شده توسط دوربین­های امنیتی بانک­ها به مدت یک سال کامل، نیازمند حکم قانونی هستند.

ممکن است که قانونگذاران تجارت از تمامی بیزینس­ها (بدون توجه به اینکه بانک هستند یا سایر بیزینس­ها) بخواهند که تحت حکم قضایی آنها تنها به مدت یک ماه، تصاویر ویدئویی ضبط شده را نگهداری کنند. این در حالی است که امکان دارد مقرارت بانک­ها، بیزینس­ها را ملزم به نگهداری تصاویری ویدئویی ضبط شده به مدت یک سال کند.

سوال ۲: آیا دوربین­های امنیتی بانک­ها، از صدا پشتیبانی میکنند؟  

پاسخ: دوربین­های نظارتی موجود در بانک­ها معمولا از قابلیت ضبط صدا پشتیبانی نمیکنند.

از یک سو، بیشتر کشورها اجازه­ی ضبط صدا را در مکان­های عمومی صادر نمیکنند، مگر آنکه هر دو طرف صحبت از وقوع چنین امری مطلع باشند.

از سوی دیگر، دوربین­های امنیتی بانک­ها که قادر به ضبط صدا از مسافت­های دور هستند، معمولا بسیار پرهزینه تمام میشوند و میکروفون­های آنها دامنه­ی به نسبت محدودی دارند.

علاوه بر این،‌ برای افزودن صدا به ویدئوها به فضای ذخیره­سازی بیشتری برای سیستم­های امنیتی بانک­ها نیاز است که این به معنای تحمیل هزینه­های بیشتر نیز هست.

سوال ۳: آیا تمام دستگاه­های خودپرداز دارای دوربین هستند؟

پاسخ: دستگاه­های خودپرداز خصوصی موجود در پمپ بنزین­ها و فروشگاه­های خرده­فروشی معمولا فاقد دوربین­های تعبیه شده در داخل خود سیستم هستند. با این وجود، در دستگاه­های خودپرداز مستقر در بانک­های بزرگ یا مراکز اعتباری همچون بانک چیس، بانک آمریکا و غیره معمولا این دوربین­ها گنجانده شده­اند.

بانک­هایی که امنیت را موضوعی جدی­تر تلقی نموده­اند، در حال سرمایه گذاری بر دوربین­های نظارتی هستند تا بدین شکل بتوانند هرگونه رفتار مشکوک را ثبت و ضبط کنند. برخی از دوربین­های امنیتی موجود در خودپردازها حتی پیشرفته تر بوده و مجهز به سیستم­های تشخیص چهره هستند.

سوال ۴: چگونه تصاویر ویدئویی ضبط شده توسط دوربین­های امنیتی موجود در محل خودپردازها در دسترس افراد قرار میگیرد؟

پاسخ: در صورت گیر افتادن در تله کلاهبرداری با دستگاه­های خودپرداز یا تراکنش ­های ناموفق، اولین فکری که به ذهن شما خطور میکند این است که چگونه به تصاویر ویدئویی ضبط شده توسط دوربین دستگاه خودپرداز دسترسی پیدا کنید.

معمولا بانک­ها، تصاویر ویدئویی ضبط شده توسط دوربین­های امنیتی را در اختیار افراد قرار نمیدهند. برای این کار ابتدا باید مورد پیش آمده را به پلیس گزارش کنید. پس از موردتایید قرار گرفتن آن، بانک ویدئوهای ضبط شده­ی خود را به افسران پلیس نشان خواهد داد

نظرات خود درباره محصولات را با ما در میان بگذارید و برای خرید یا راهنمایی با ما تماس حاصل فرمایید