آسانسور ساختمانها یکی از راه های دسترسی متداول به طبقات مختلف آن می باشد و به همین دلیل نصب دوربین مداربسته در داخل آسانسور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وجود سیستم نظارت تصویری در آسانسور علاوه بر نظارت بر محیط داخل آن و کاهش مشکلات احتمالی در این محیط بسته می تواند برای نظارت به دسترسی افراد مختلف به طبقات مورد استفاده قرار بگیرد.

استفاده از دوربین مداربسته در آسانسور ساختمانهای مسکونی ، ادارات ، سازمانها ، هتلها و بیمارستانها می تواند امنیت افراد را بالاتر برده و در صورت بروز مشکلات احتمالی برای پیگیری های لازم از آن استفاده نمود.

انواع دوربین مداربسته مورد استفاده در آسانسور

نصب دوربین مداربسته و سیستم نظارت تصویری در آسانسور کار زمان بر و پیچیده ای می باشد. در این مکان می توان از سیستم های مداربسته مختلف استفاده نمود.

بسته به نیاز می توان از یکی از سیستم های مداربسته آنالوگ HD و تحت شبکه استفاده نمود.

بعضی از آسانسورها دارای محلی از پیش طراحی شده در کابین برای نصب دوربین مداربسته توکار در کابین می باشند. دوربینهای مداربسته توکار معمولا در دیواره آسانسور و بالاتر از دکمه های طبقات قرار می گیرند.

در دوربینهای مداربسته توکار فقط قسمت لنز دوربین توسط کاربر قابل مشاهده می باشد و از یک پوشش نشکن برای محافظت لنز استفاده می شود.

البته حتی اگر در کابین فضایی به منظور نصب دوربینهای مداربسته توکار به صورت پیش فرض در نظر گرفته نشده باشد باز می توان از دوربین مداربسته توکار مخصوص آسانسور به همراه محفظه نگهدارنده برای نصب در سقف یا دیواره آسانسور استفاده نمود.

از جمله دوربین های مداربسته دیگری که در آسانسورها استفاده می شود ، دوربین مداربسته سه گوش مخصوص آسانسور ، دوربین مداربسته دام ، مکعبی و مخفی می باشد.

البته به این نکته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از دوربینهای مداربسته در دسترس مانند مکعبی به دلیل کوتاه بودن ارتفاع سقف احتمال سرقت یا قطع شدن آنها توسط افراد بیشتر می شود.

یکی دیگر از نکاتی که باید در خرید دوربین برای آسانسور به آن دقت نمود استفاده از لنز واید برای پوشش کل فضای آسانسور می باشد.

روش نصب دوربین مداربسته در آسانسور

در آسانسور می توان از روش های مختلفی برای نصب دوربین و انتقال تصاویر به دستگاه ذخیره کننده استفاده نمود. به طور کلی می توان از دو روش کابلی و بیسیم برای انتقال اطلاعات به دستگاه ذخیره کننده یا پخش کننده تصاویر استفاده نمود.

برای تامین انرژی برق مورد نیاز دوربین هم می توان از برق خود کابین آسانسور استفاده نمود. در ادامه می خواهیم شما را با روش های مختلف نصب دوربین در آسانسور آشنا نماییم پس با ما همراه باشید.

نصب دوربین مداربسته در آسانسور توسط کابل

یکی از راه های انتقال تصویر در آسانسورها استفاده از کابل می باشد. بسته به نوع سیستم مداربسته می توان از کابل کواکسیال یا شبکه برای انتقال اطلاعات استفاده نمود.

طول کابل انتقال تصویر باید به اندازه طول مسیر حرکت آسانسور باشد. می توان برای باز و جمع شدن بهتر سیم از سیم جمع کن هم استفاده نمود.

البته یکی از معایب این روش وجود نویزهایی مانند وجود برق ۳ فاز و نویزهای دیگر در محل عبور کابل ها می باشد که باعث وارد شدن نویز به کابل می شود.

بسته به محل قرار گیری دستگاه ضبط کننده تصاویر می توان از یکی از روش های زیر برای کابل کشی دوربین مداربسته در آسانسور استفاده نمود :

۱- قرار دادن کابل انتقال تصویر در بالای آسانسور : در صورتی که دستگاه ضبط کننده تصاویر در اتاق آسانسور قرار دارد می توان کابل را به اندازه طول مسیر حرکت آسانسور در نظر گرفته و آن را از اتاق آسانسور به کابین رساند.

بعضی از نصابان در این روش کابل را توسط بست به کابل تراول خود آسانسور متصل می کنند.

یکی از معایب این روش کابل کشی ، احتمال قطعی و فرسوده شدن زود هنگام کابل می باشد.

۲- قرار دادن کابل انتقال تصویر در زیر آسانسور : در این روش مشکلات احتمالی روش پیش به شدت کاهش می یابد. به دلیل قرار گرفتن سیم در قسمت زیر آسانسور احتمال قطعی و فرسوده شدن زود هنگام کابل به شدت کاهش می یابد.

در این روش کابل به اندازه طول مسیر آسانسور در نظر گرفته شده و از قسمت کنار آسانسور به سقف آن انتقال پیدا می کند و به دوربین متصل می شود.

کابل با حرکت رو به بالا از قسمت چاله آسانسور به بالا رفته و هنگام پایین آمدن در آنجا جمع می شود.

تراول کابل آسانسور

۳- استفاده از تراول کابل آسانسور : تراول کابل آسانسور وطیفه انتقال سیگنال ها را در آسانسور به عهده دارند. این کابلها در دو نوع گرد و فلت تولید می شوند. می توان از طریق سیم های خالی موجود در این کابل برای انتقال تصاویر بدون استفاده از کابل جداگانه استفاده نمود.

دوربین مداربسته در آسانسور
دوربین مداربسته در آسانسور

نصب دوربین مداربسته در آسانسور توسط فرستنده و گیرنده بیسیم

یکی از راه های دیگر انتقال تصویر به دستگاه ضبط تصاویر یا سرور در آسانسور استفاده از فرستند و گیرنده بیسیم ( ترانسمیتر و رسیور ) می باشد. در این روش دوربین مداربسته توسط کابل به دستگاه فرستنده بیسیم در زیر آسانسور نصب می شود.

دستگاه فرستنده سیگنال را به سمت دستگاه گیرنده که در قسمت چاله آسانسور نصب شده فرستاده ، سیگنال ها از طریق کابل به دستگاه ضبط کننده تصاویر ارسال می شوند.

در هنگام خرید این دستگاه ها به برند و قدرت فرستنده و گیرنده دقت کافی کنید تا تصاویر شما دچار اشکال نشوند.

نصب دوربین مداربسته شبکه (IP) در آسانسور توسط اتصال بیسیم P2P

یکی از روش های دیگر انتقال تصویر استفاده از آنتن یا رادیو وایرلس Point To Point در ساختمانهایی با ارتفاع و تعداد طبقات بیشتر می باشد. در این روش یک رادیو وایرلس در زیر آسانسور نصب شده و رادیو دیگر در چاله آسانسور رو به هم و به صورت P2P قرار می گیرند.

رادیو ای که در زیر آسانسور نصب شده توسط کابل شبکه به دوربین مداربسته IP متصل شده و رادیو ای که در چاله آسانسور قرار دارد از طریق کابل شبکه به دستگاه NVR متصل می شود و از این طریق تصاویر به سرور مرکزی انتقال می یابد.

استفاده از دوربین مداربسته بیسیم تحت شبکه

یکی از روش های دیگر نصب دوربین مداربسته در آسانسور استفاده از دوربین IP با قابلیت wifi می باشد. این روش می تواند در ساختمانهای کوچک با تعداد طبقات کم مورد استفاده قرار بگیرد.

به دلیل ضعیف بودن فرستنده این نوع دوربینها پیشنهاد می شود در صورت نیاز به استفاده از دوربین تحت شبکه بیسیم در ساختمانهای بزرگ ، از رادیو های وایرلس برای جلوگیری از مشکلات احتمالی مانند افت سیگنال استفاده شود.

 

نظرات خود درباره محصولات را با ما در میان بگذارید و برای خرید یا راهنمایی با ما تماس حاصل فرمایید